Pages Navigation Menu

Campionatul Mondial 2014 Brazilia – Grupe si Program complet

Campionatul Mondial 2014 Brazilia – Grupe si Program complet

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Componenţa grupelor

  1. GRUPA A: Brazilia, Croaţia, Mexic, Camerun
  2. GRUPA B: Spania, Olanda, Chile, Australia
  3. GRUPA C: Columbia, Grecia, Coasta de Fildeş, Japonia
  4. GRUPA D: Uruguay, Costa Rica, Anglia, Italia
  5. GRUPA E: Elveţia, Ecuador, Franţa, Honduras
  6. GRUPA F: Argentina, Bosnia-Herţegovina, Iran, Nigeria
  7. GRUPA G: Germania, Portugalia, Ghana, SUA
  8. GRUPA H: Belgia, Algeria, Rusia, Coreea de Sud.

Iată mai jos programul de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014, pe zile.

  • 12 iunie: Grupa A: Brazilia – Croaţia, la Sao Paulo, la ora 23.00, ora României;
  • 13 iunie: Grupa A: Mexic – Camerun, la Natal, ora 19.00; Grupa B: Spania – Olanda, la Salvador, ora 23.00, Chile – Australia, la Cuiaba, ora 01.00;
  • 14 iunie: Grupa C: Columbia – Grecia, la Belo Horizonte, ora 19.00; Grupa D: Uruguay – Costa Rica, la Fortaleza, ora 22.00; Grupa C: Coasta de Fildeş – Japonia, la Recife, ora 04.00;
  • 15 iunie: Grupa D: Anglia – Italia, la Manaus, ora 01.00; Grupa E: Elveţia – Ecuador, la Brasilia, ora 19.00, Franţa – Honduras, la Porto Alegre, ora 22.00; Grupa F: Argentina – Bosnia-Herţegovina, la Rio de Janeiro, ora 01.00;
  • 16 iunie: Grupa G: Germania – Portugalia, la Salvador, ora 20.00; Grupa F: Iran – Nigeria, la Curitiba, ora 23.40; Grupa G: Ghana – SUA, la Natal, ora 01.00;
  • 17 iunie: Grupa H: Belgia – Algeria, la Belo Horizonte, ora 19.00; Grupa A: Brazilia – Mexic, la Fortaleza, ora 22.00; Grupa H: Rusia – Coreea de Sud, la Cuiaba, ora 01.00;
  • 18 iunie: Grupa B: Australia – Olanda, la Porto Alegre, ora 19.00; Grupa A: Camerun – Croaţia, la Manaus, ora 01.00; Grupa B: Spania – Chile, la Rio de Janeiro, ora 22.00;
  • 19 iunie: Grupa C: Columbia – Coasta de Fildeş, la Brasilia, ora 19.00; Grupa D: Uruguay -Anglia, la Sao Paulo, ora 22.00; Grupa C: Japonia – Grecia, la Natal, ora 01.00;
  • 20 iunie: Grupa D: Italia – Costa Rica, la Recife, ora 19.00; Grupa E: Elveţia – Franţa, la Salvador, ora 23.00; Honduras – Ecuador, la Curitiba, ora 02.40;
  • 21 iunie: Grupa F: Argentina – Iran, la Belo Horizonte, ora 19.00; Grupa G: Germania – Ghana, la Fortaleza, ora 22.00; Grupa F: Nigeria – Bosnia-Herţegovina, la Cuiaba, ora 01.00;
  • 22 iunie: Grupa H: Coreea de Sud – Algeria, la Porto Alegre, ora 22.00; Grupa G: SUA -Portugalia, la Manaus, ora 01.00; Grupa H: Belgia – Rusia, la Rio de Janeiro, ora 19.00;
  • 23 iunie: Grupa B: Australia – Spania, la Curitiba, ora 20.40; Olanda – Chile, la Sao Paulo, ora 19.00; Grupa A: Camerun – Brazilia, la Brasilia, ora 23.00; Croaţia – Mexic, la Recife, ora 23.00;
  • 24 iunie: Grupa D: Italia – Uruguay, la Natal, ora 19.00; Costa Rica – Anglia, la Belo Horizonte, ora 19.00; Grupa C: Japonia – Columbia, la Cuiaba, ora 23.00; Grecia – Coasta de Fildeş, la Fortaleza, ora 23.00.
  • 25 iunie: Grupa F: Nigeria – Argentina, la Porto Alegre, ora 19.00; Bosnia-Herţegovina – Iran, la Salvador, ora 20.00; Grupa E: Honduras – Elveţia, la Manaus, ora 23.00; Ecuador – Franţa, la Rio de Janeiro, ora 23.00;
  • 26 iunie: Grupa G: SUA – Germania, la Recife, ora 19.00; Portugalia – Ghana, la Brasilia, ora 19.00; Grupa H: Coreea de Sud – Belgia, la Sao Paulo, ora 23.00; Algeria – Rusia, la Curitiba, ora 00.40.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Criterii de departajare

Clasarea fiecărei echipe în fiecare grupă va fi determinată după cum urmează:

1.Numărul de puncte adunate în meciurile din grupă

2.Diferenţa de goluri

3.Numărul de goluri marcate în meciurile din grupă

4.Numărul de puncte adunate în meciul dintre echipele departjante

5.Diferenţa de goluri în meciul dintre echipele departjante

6.Numărul de goluri marcate în meciul dintre echipele departjante

7.Tragere la sorţi de către Comitetul Organizator al FIFA

Optimile de finală

  • 28 iunie: locul 1 grupa A – locul 2 grupa B – la Belo Horizonte, ora 19.00 – meciul 49
  • 28 iunie: locul 1 grupa C – locul 2 grupa D – la Rio de Janeiro, ora 23.00 – meciul 50
  • 29 iunie: locul 1 grupa B – locul 2 grupa A – la Fortaleza, ora 19.00 – meciul 51
  • 29 iunie: locul 1 grupa D – locul 2 grupa C – la Recife, ora 23.00 – meciul 52
  • 30 iunie: locul 1 grupa E – locul 2 grupa F – la Brasilia, ora 19.00 – meciul 53
  • 30 iunie: locul 1 grupa G – locul 2 grupa H – la Porto Alegre, ora 23.00 – meciul 54
  • 1 iulie: locul 1 grupa F – locul 2 grupa E – la Sao Paulo, ora 19.00 – meciul 55
  • 1 iulie: locul 1 grupa H – locul 2 grupa G – la Salvador, ora 23.00 – meciul 56

Sferturile de finală

  • 4 iulie: câştigătoare meci 53 – câştigătoare meci 54 – la Rio de Janeiro, ora 19.00 – partida 57
  • 4 iulie: câştigătoare meci 49 – câştigătoare meci 50 – la Fortaleza, ora 23.00 – partida 58
  • 5 iulie: câştigătoare meci 55 – câştigătoare meci 56 – la Brasilia, ora 19.00 – partida 59
  • 5 iulie: câştigătoare meci 51 – câştigătoare meci 52 – la Salvador, ora 23.00 – partida 60

Sferturile de semifinalele

  • 8 iulie: câştigătoare meci 57 – câştigătoare meci 58 – la Belo Horizonte, ora 23.00 – partida 61
  • 9 iulie: câştigătoare meci 59 – câştigătoare meci 60 – la Sao Paulo, ora 23.00 – partida 62

 

finala

Finala mică

12 iulie: învinsa meci 61 – învinsa meci 62 – la Brasilia, ora 23.00

Finala

13 iulie: câştigătoare meci 61 – câştigătoare meci – la Rio de Janeiro, ora 22.00.

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

Poți folosi aceste etichete HTML și atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>